z Brak komentarzy

Nasz autorski, słonecznikowy podręcznik na poziomach A1-A2

Dobór materiałów jest jednym z najważniejszych etapów zaplanowania kursów językowych. Dlaczego? Nauka nowego języka to przecież podróż pełna wyzwań i przygód, więc warto mieć przy sobie książkę, która stanie się bazą naszej wiedzy. Zawsze odpowie na nurtujące nas pytania, zmotywuje do działania oraz zaproponuje jasne wyjaśnienie jakichś zagadnień gramatycznych. W naszej szkole jesteśmy wielkimi zwolennikami pracy z podręcznikiem, ale nie jest to dostępna publikacja na rynku. Zdecydowaliśmy się na stworzenie autorskiego materiału, który idealnie odpowiada na potrzeby dorosłej osoby uczącej się. W tym wpisie wyjaśnimy Wam, jak wygląda nasz słonecznikowy podręcznik i dlaczego warto się z nim uczyć!

Kursy - Academia Girasol - język hiszpański - Poznań

Stworzyliśmy autorski materiał

Nowe spojrzenie na podręcznik

Zacznijmy od tego, że praca z podręcznikami w ogóle jest fantastyczna. Choć często kojarzy nam się ona z czasami szkoły i nudnymi lekcjami bez mówienia w obcym języku, to prawdą jest, że dobrze wyszkolony lektor potrafi za pomocą książki zdziałać cuda na zajęciach i tak dobrać dodatkowe aktywności, żebyśmy byli zadowoleni. Wszystko zależy tak naprawdę od jego kreatywności i pomysłu na wykorzystanie tradycyjnego podręcznika, który, wbrew pozorom, ma sporo zalet.

Zalety tradycyjnych podręczników:

  • dobrze przemyślana struktura i organizacja treści,
  • powtarzalność tych samych typów zadań,
  • wydzielone sekcje na pisanie czy gramatykę,
  • solidna podstawa teoretyczna,
  • dodatkowe materiały edukacyjne (karty pracy, filmiki, transkrypcje, listy słówek).

Problem pojawia się wtedy, kiedy na rynku jest za dużo pozycji lub nie ma ich wcale, a musimy zaplanować bardzo specyficzny kurs nastawiony. Na przykład, na słownictwo medyczne czy biznesowe. Wtedy poniekąd jesteśmy zmuszeni do tworzenia własnych materiałów, które idealnie dopasują się do potrzeb oraz celów językowych zarówno kursanta jak i lektora. Są to tylko dwa przykłady sprzyjające bazowaniu na własnym programie nauczania, ale ich lista jest o wiele dłuższa, co wynika tak naprawdę z wad tradycyjnych podręczników.

Wady tradycyjnych podręczników:

  • brak autentyczności,
  • monotonność,
  • tradycyjne podejście do nauczania,
  • brak emocji i kontekstu kulturowego,
  • brak aktualizacji treści,
  • brak indywidualizacji.

Nasz program nauczania

Nasza sytuacja jest jednak trochę inna, bo zdecydowaliśmy się na stworzenie własnego programu nauczania, żeby mieć pewność, że treści w nim zawarte są faktycznie potrzebne i pozwolą na efektywną naukę oraz komunikację w konkretnych sytuacjach. Co więcej, wyróżniamy się na tle innych szkół, które wolą pracę na tradycyjnym podręczniku. Magda, metodyk i założycielka szkoły, ma już ponad 8 lat doświadczenia w nauczaniu języka hiszpańskiego. Bardzo szybko zauważyła, że brakuje podręcznika, który świetnie sprawdziłby się na kursie dla osób dorosłych. Czyli byłby wyrozumiały, motywujący. Sprzyjający takim celom, jak poznanie kultury krajów hiszpańskojęzycznych, swobodna rozmowa na wakacjach czy obejrzenie ulubionego serialu na Netflixie z polskimi napisami. W ten sposób powstał nasz słonecznikowy podręcznik: idealna mieszanka zadań gramatycznych, ciekawostek kulturowych, ćwiczeń na mówienie oraz indywidualnej pracy z własną motywacją.

Formularz zgłoszeniowy

Magda jest metodykiem w szkole językowej

Jak wygląda nasz podręcznik?

Na słonecznikowych podręcznikach pracujemy przez cztery semestry (od A1.1 do A2.2), ale ich schemat jest ciągle taki sam. Składa się z 14 lekcji, które odpowiadają spotkaniom z lektorem. Po każdym rozdziale, zazwyczaj po 3-4 lekcjach, pojawia się dodatkowa sekcja: zadanie na pisanie, słowniczek oraz autoewaluacja z celami językowymi na dany miesiąc. Pierwsze zajęcia zawsze nazywają się tak samo (ANTES DE EMPEZAR, przed rozpoczęciem) i są wprowadzeniem do całego kursu, gdzie poznajemy się w grupie oraz przypominamy najważniejsze zagadnienia z poprzednich etapów nauki. Tytuły innych lekcji to pytania, na które uczymy się odpowiadać.

Podręcznik do hiszpańskiego

Idealny dla osób dorosłych

Podręcznik do hiszpańskiego

Możesz w nim robić notatki

Na końcu podręcznika znajdziecie powtórkę, czyli taki próbny test końcowy oraz transkrypcje do nagrań. Co ciekawe, nagrania również przygotowaliśmy sami i pojawiają się w nich osoby pochodzące z różnych krajów hiszpańskojęzycznych. Warto wspomnieć, że w ramach naszych kursów otrzymujecie od nas wiele dodatkowych materiałów do ściągnięcia: listę z odmianą czasowników, 30-dniowe wyzwanie motywacyjne czy polecajki muzyczne, filmowe i książkowe.

Dlaczego warto się z nim uczyć?

Podręcznik jest w cenie kursu, więc nie trzeba za niego dodatkowo płacić. Choć na ten moment nie udało nam się go wydrukować w wersji przypominającej tradycyjną książkę, to takie rozwiązanie z kserówkami ma całkiem sporo plusów. Można po nich pisać, puste strony zamieniają się w zeszyt, wyświetlamy podręcznik na ekranie, gdzie można porównać kolory. Do teczki można włożyć dodatkowe materiały, z którymi pracujecie poza kursem zachowując przy tym porządek. Co więcej, możemy na bieżąco aktualizować materiał, czyli zmieniać ćwiczenia lub informacje na temat bieżących wydarzeń. Stawiamy na wygodę na naszych zajęciach, więc w szkole zawsze znajdziecie pisaki czy kredki, które wspaniale sprawdzają się przy bardziej kreatywnych zadaniach.

Podręcznik do hiszpańskiego

Bez dodatkowych opłat

Podręcznik do hiszpańskiego

Zawsze aktualny

Do naszego podręcznika stworzyliśmy zestaw interaktywnych ćwiczeń, do których również macie dostęp. Są to krzyżówki, fiszki czy zadania na wpisanie odpowiednich form. Aplikacja od razu sprawdza odpowiedzi, więc mamy natychmiastowy feedback na temat naszego progresu. Błędy można zapisać i skonsultować z lektorem w ramach pogotowia językowego. 

Czego możecie spodziewać się w podręczniku?

  • nauczania według zasad metody kognitywnej skupionej na komunikacyjnym użyciu języka i konstruowania znaczenia poprzez formy, czyli pracujemy w konkretnych kontekstach i szukamy jasnego wytłumaczenia gramatyki bez podawania sztywnych formułek,
  • różnorodnych zadań i braku monotonii,
  • mnemotechnik ułatwiających naukę,
  • elementów metody bezpośredniej, czyli dość szybko zaczynacie mówić i myśleć po hiszpańsku,
  • autentycznych materiałów (fragmenty artykułów, nagrania z YT itp.)
  • ciekawostek historyczno-kulturowych,
  • bazę języka hiszpańskiego z Hiszpanii oraz nawiązanie do innych wariantów tego języka z Ameryki Łacińskiej,
  • podejścia zadaniowego z małymi projektami do wykonania,
  • równomiernego rozwijania wszystkich kompetencji,
  • zadań zgodnych z metodą gramatyczo-tłumaczeniową,
  • wielu refleksji oraz tworzenia świadomości językowych.

Chcesz uczyć się na takich materiałach? Nie ma problemu, wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszeniowy i poczekasz na maila z dalszymi informacjami. Dołącz do naszej słonecznikowej społeczności i poznaj przepiękny świat nauki języka hiszpańskiego.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować!

Zostaw Komentarz