Jak zacząć czytać (ze zrozumieniem) w języku hiszpańskim?
Mam wrażenie, że ćwiczenie zdolności czytania nie jest aż tak chętnie wybieraną aktywnością na kursach języka obcego. Faktycznie, akt czytania jest dość indywidualnym zajęciem i każdy z nas nie tylko czyta w innym tempie, ale również w inny sposób pracuje z tekstem. Kiedy czytamy w ramach samodzielnej pracy, możemy poświęcić temu zadaniu tyle czasu, ile tylko chcemy i nie musimy się spieszyć, by nadążyć za resztą grupy. Jednak z drugiej strony, zdarza się, że nie wiemy, jak rozpocząć czytanie w języku obcym i często dość szybko się do niego zrażamy. W tym wpisie pomogę Tobie rozpocząć naukę czytania w języku hiszpańskim i obiecuję, że zaczniesz robić to z przyjemnością!
na moim kursie zaczniesz czytać powieści Gabriela Garcíi Márqueza w oryginale
Pierwsze (małe) kroki
Uważam, że najważniejsze jest dostosowanie trudności tekstu do naszego poziomu językowego. Nie odkryłam tym stwierdzeniem żadnego nowego kontynentu, ale zauważyłam, że wiele osób uczących się języków obcych chce od razu czytać znane powieści w oryginale, a to wcale nie jest dobry pomysł. W tym przypadku, najlepszym porównaniem będzie sposób nauki języka ojczystego u małych dzieci, gdyż one też zaczynają swoją przygodę z czytaniem poprzez słuchanie bajek czytanych przez dorosłych i nie sięgają od razu ani po Pana Tadeusza ani po Księgi Jakubowe. Dlatego na samym początku, zacznij otaczać się językiem i pozwól mu powoli wsiąkać w Twoje życie. Jak to zrobić? Tłumaczę nieco niżej.
Jak wykorzystać aplikacje i social media do nauki czytania?
Aby poznać melodię języka, zawsze polecam słuchać piosenek ulubionych hiszpańskojęzycznych twórców. Niedawno aplikacja Spotify wprowadziła możliwość śledzenia tekstu, która ułatwi nam powiązanie słów z konkretnymi dźwiękami. Nie chodzi o to, żeby zrozumieć wszystko, co miał na myśli Juanes, pisząc tekst do piosenki pt. La camisa negra, a tylko o kojarzenie pojedynczych słów jak el amor czy el corazón z ich wymową. Uwierz mi, że w ten sposób poprawisz swoją umiejętność słuchania, ale też i czytania, poszerzając również zasób znanych Tobie słów w języku hiszpańskim. I nie wstydź się śpiewać ani czytać na głos!
Ostatnio ciągle słucham piosenki Rosalií La fama i od razu widzę jej tekst, super!
Na pewno spędzasz sporo czasu na portalach społecznościowych i to też należy wykorzystać! Skoro i tak „scrollujemy” informacje przygotowane dla nas przez Facebooka czy Instagrama, warto polubić strony w języku hiszpańskim związane z naszymi zainteresowaniami, np. miłośnikom mody proponuję hiszpańskiego Vouge’a, a osobom lubiącym ciekawostki naukowe profil czasopisma Muy Interesante. Zazwyczaj w mediach społecznościowych udostępnia się krótkie posty, którym towarzyszy zdjęcie bądź filmik. Znając kontekst wypowiedzi, a przecież są to nasze zainteresowania, będzie Tobie o wiele łatwiej zrozumieć ich sens. Gdy tak się jednak nie stanie, nie przejmuj się, ponieważ Facebook proponuje automatyczne tłumaczenie treści. Co prawda nie zawsze jest one prawidłowe, ale jest to warte uwagi narzędzie, dzięki któremu możesz upewnić się, czy dobrze odczytał_ś możliwe znaczenie przeczytanego postu. Polecam również polubienie stron z informacjami ze świata hiszpańskojęzycznego, jak np. El País (Hiszpania) czy La Nación (Argentyna), ponieważ udostępniają one zazwyczaj krótkie nagłówki z odnośnikiem do całego artykułu, przez co jesteśmy na bieżąco z wydarzeniami z regionu, którym się interesujesz.
Hiszpańskie ciekawostki na Facebooku
Zdarza się jednak, że czujemy się zagubieni i nie wiemy, od czego zacząć. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdza się polubienie stron związanych z nauką i nauczaniem języka hiszpańskiego, jak np. Girasol – academia de español. W Polsce mamy naprawdę spory wybór świetnie prowadzonych kanałów poświęconych językowi hiszpańskiemu i możemy potraktować je jako pewnego rodzaju filtry wiedzy. Co to oznacza? Profile wybierają spośród istniejących materiałów te, które uznają nie tylko za ciekawe, ale również dopasowane do konkretnego poziomu zaawansowania. Nie musisz zatem sam/a szukać stron internetowych z czytankami po hiszpańsku, ponieważ takie profile zrobią to za Ciebie lub udostępnią Tobie autorskie materiały do samodzielnej nauki.
Girasol – academia de español to idealne miejsce dla osób, które marzą o nauce hiszpańskiego skupionej na praktycznej znajomości języka. Ze mną w końcu zrozumiesz artykuły prasowe publikowane w El Paísie!
Magdalena Wegner
Bardziej tradycyjne – czytanki w formie książeczki
Wracając jednak do czytania nieco dłuższych tekstów niż nagłówki, myślę, że warto zacząć od tekstów specjalnie przygotowanych dla osób uczących się. Oryginalne teksty mogą być dla nas po prostu za trudne na samym początku nauki. Najczęściej możemy spotkać się z książeczkami tematycznymi przeznaczonymi do nauki czytania ze zrozumieniem czy powtórki zagadnień leksykalno-gramatycznych. Mogą to być czytanki o konkretnych miastach leżących w krajach hiszpańskojęzycznych, teksty przybliżające różne tradycje i zwyczaje albo krótkie biografie znanych osób. Jednakże w ostatnich latach wielkim zainteresowaniem cieszą się opowiadania kryminalne i przygodowe i jest tak, ponieważ gatunek ten zachęca do aktywnego czytania. Co to znaczy? Angażujemy się w czytaną historię i chcemy rozwiązać zagadkę razem z bohaterami tekstu. Mogą to być osobne książki dla różnych poziomów (np. publikacje wydawnictwa EDGARD) bądź lekturki – serie, opowiadające dalsze losy pojawiających się postaci (np. książeczki wydawnictwa DRACO). Świetną sprawą jest również śledzenie tekstu, podczas słuchania audiobooka dołączonego do wydania. Od razu poznacie prawidłową wymowę i możecie wykonać ciekawe zadanie o nazwie shadowing (od shadow – cień). Chodzi o to, żeby właśnie zamienić się w taki cień, który powtarza za lektorem i wiernie odwzorowuje cały tekst, ćwicząc przy tym również prawidłową intonację.
sięgaj po opowiadania kryminalne
nie zapominaj o audiobookach
Nie zrażaj się!
Najczęściej teksty te podzielone są na krótkie rozdziały, po których mamy ćwiczenia typu prawda/fałsz czy też test jednokrotnego wyboru związany z fabułą opowiadania. W tym przypadku polecam podkreślanie fragmentów, które pomogły nam wybrać prawidłową odpowiedź. Innym typem zadań są ćwiczenia na pojawiające się słownictwo. Jest to świetny sposób na powtórkę zagadnień, które już znamy oraz poznawanie nowych struktur czy wyrażeń. Żeby utrwalić nowo poznane słowa, polecam napisanie z nimi krótkich zdań. Zdarza się, że w rozdziałach mamy już zaznaczone trudniejsze słówka, a ich tłumaczenie znajdujemy na marginesach książeczki. Może jednak zdarzyć się tak, że więcej słówek jest dla nas nowością i co wtedy? Na pewno nie możemy się zrażać, ponieważ mamy do dyspozycji pewne narzędzia i strategie, żeby sobie z tym poradzić, ale opowiem o nich w kolejnej części tego wpisu. ¡Hasta pronto!
Jedna odpowiedź
Ewelina
Nie wiedziałam, że na Spotify wyświetlają się napisy i to w czasie rzeczywistym! Wyszukam piosenkę, która ostatnio chodzi mi po głowie, ale nie wszystko jeszcze rozumiem – Jessie Reyez „La memoria” 🙂