z Brak komentarzy

Nad czym warto się zastanowić przed rozpoczęciem nauki języka hiszpańskiego?

¡Hola! Zanim przejdziemy do sedna, czyli rozmyślań nad najlepszą formą nauki języka hiszpańskiego, kilka słów o mnie, czyli autorce tekstu. Kim jestem i skąd się tu wzięłam? Mam na imię Ola i jestem entuzjastką języków – zarówno obcych, jak i naszego ojczystego. Wśród obcych moim faworytem jest… hiszpański oczywiście. W dzisiejszym wpisie roztrząsam dylematy dotyczące różnych sposobów nauki tego pięknego języka. Zapraszam do lektury!

Nauka języka hiszpańskiego

Wyobraźmy sobie taką sytuację: masz wspaniałe postanowienie – zacząć uczyć się języka hiszpańskiego. I ja je doskonale rozumiem, bo jest to język wyjątkowo piękny, melodyjny, przyjemny. Kojarzy się ze słońcem, piękną pogodą i rytmicznymi piosenkami znanych gwiazd popkultury. To jasne, że chcesz umieć mówić po hiszpańsku. Tylko… od czego zacząć?  

Naukę języka hiszpańskiego można zainicjować poprzez samodzielne działania. To dobry sposób na sprawdzenie, czy ten język faktycznie tak bardzo Cię interesuje, czy po prostu podoba Ci się Álvaro Soler, a sam hiszpański to w sumie zbyt trudny i nie ma na to czasu. Wszystko zależy też od stopnia zaawansowania, jaki chcesz osiągnąć oraz jakości przyswajanej wiedzy, którą chcesz utrzymać. Na tej ścieżce z pewnością przyjdzie moment, że self-study nie wystarczy, potrzeba więcej konkretów i szerszej perspektywy osób, które językowi hiszpańskiemu poświęciły życie – czyli lektorów. Jesteś już na tym etapie? Zauważyłeś/-aś już, że lektor może dać Ci jakość w nauce, informacje i ciekawostki, których nie ma w żadnych podręcznikach? Świetnie, tylko teraz pojawia się kolejny dylemat: zajęcia indywidualne czy w grupie? I jeszcze kolejny: lektor-filolog czy może jednak lektor nativo? Postaram się rozprawić z zaletami i wadami każdego rozwiązania – z nadzieją, że pomoże Ci to dokonać najlepszego dla Ciebie wyboru ścieżki efektywnej nauki języka hiszpańskiego.

Zajęcia grupowe czy indywidualne?

Sama zawsze miałam ten dylemat, ilekroć pojawiała się we mnie chęć nauki języków romańskich. Wszystko zaczyna się od… chwycenia „za kieszeń” i sprawdzenia ofert cenowych jednego i drugiego rozwiązania – to jasne. Gdy już mamy ustalony budżet, warto przyjrzeć się swoim dotychczasowym preferencjom uczenia się, co wiąże się bezpośrednio z naszymi uwarunkowaniami charakterologicznymi. 

Zastanawiasz się, jakie są plusy zajęć indywidualnych? 

 • Masz lektora języka hiszpańskiego na wyłączność – pytasz go, ile chcesz, o co chcesz, kiedy chcesz.
 • Jest elastyczność terminowa – jak zaśpisz lub zachorujesz, nie stracisz lekcji ani pieniędzy.*
 • Zajęcia dostosowane są tylko i wyłącznie pod Ciebie i Twoje tempo przyswajania wiedzy.
 • Jeśli jesteś nieśmiały/-a i czujesz, że giniesz w grupie – tutaj będziesz czuł/-a się dobrze.

* W szkole Girasol wypracowaliśmy regulamin zajęć indywidualnych i według niego, odwoływanie lekcji na ostatnią chwilę nie jest jednak możliwe. W miarę możliwości prosimy o jak najszybsze poinformowanie lektora/lektorki o planowanej nieobecności. Tak o wiele fajniej się pracuje, prawda? 😊

Na drugiej szali tej językowej wagi znajdują się także i pewne minusy – zadecyduj, czy równoważą plusy, czy też są od nich dużo cięższe.

 • Zajęcia indywidualne to zazwyczaj droższe rozwiązanie – złap się więc za wspomnianą kieszeń i porządnie nią potrząśnij.
 • Brak grupy to brak pytań, które Tobie mogą akurat nie przyjść do głowy.
 • W konwersacjach po hiszpańsku podczas zajęć jesteś zdana/-y tylko na jednego rozmówcę, brak tutaj pola do szerszej dyskusji.

Oczywiście możesz dopisać własne, aby jeszcze bardziej zastanowić się, czy jest to opcja dla Ciebie.

Jeżeli wymienione wady nic dla Ciebie nie znaczą, a lista zalet urosła ku słońcu niczym słonecznik – świetnie! W Girasol znajdziesz ofertę językowych kursów indywidualnych – wystarczy kliknąć, a otworzy się przed Tobą słoneczna kraina, w której mówi się po hiszpańsku.

Przejdźmy teraz do zajęć grupowych. Wyobraźmy sobie sytuację: wtorkowy wieczór, godzina dziewiętnasta. Otwierasz drzwi do salki w Academia Girasol, a tam w przytulnym pomieszczeniu siedzą głodni języka hiszpańskiego uczniowie Magdy. Jakie są plusy takiej sytuacji?

 • Działa efekt grupy: łatwiej się przyznać, że czegoś się nie rozumie, jeśli inni też nie rozumieją.
 • Jest szersze pole do dyskusji, więcej punktów widzenia, bardziej dynamiczna konwersacja.
 • Dzięki pytaniom zadawanym przez innych członków grupy możesz dowiedzieć się więcej!

Brzmi pięknie, ale czy tak jest na pewno? Zastanówmy się nad potencjalnymi wadami tego rozwiązania.

 • Grupa na pewno nie jest dla wszystkich – bardziej nieśmiałe osoby mogą mieć problem z odnalezieniem się.
 • Czy potrafisz się dobrze skupić, gdy jest więcej osób i większy gwar? Dobrze się zastanów.
 • Gdy coś Ci wypadnie i nie dotrzesz na zajęcia, trzeba samodzielnie nadrabiać materiał – a wiadomo jak z tym bywa…

Lista zalet i wad może być tak długa, jak wiele masz myśli na ten temat. Nie zrażaj się jednak – zawsze możesz spróbować jednego i drugiego!

Czy zajęcia grupowe to rozwiązanie dla Ciebie? ¡Genial! Nie trać czasu i czym prędzej zapisz się do jednej ze słonecznikowych grup w Academia Girasol.

To są oczywiście tylko minusy konkretnych rozwiązań, bo chyba nie muszę przypominać, że minusy samej nauki języka hiszpańskiego w przyrodzie nie występują, prawda? 😉

Lektor – filolog czy lektor nativo?

Pierwszy wybór za nami, pora odpowiedzieć sobie na kolejne pytanie. Jak wyobrażam sobie swojego nauczyciela języka hiszpańskiego? W Academia Girasol nauczają zarówno polscy pedagodzy z wykształceniem filologicznym, jak i nativos, czyli nauczyciele pochodzący z krajów hiszpańskojęzycznych. Która opcja jest dla Ciebie?

Opcja I. Lektor-filolog:

 • Jeżeli czujesz barierę językową, nie jesteś skazany na przełamywanie jej przy każdej wątpliwości – możesz pytać po polsku.
 • Czasami łatwiej zrozumieć niektóre zagadnienia, na przykład gramatyczne, gdy mówi się o nich w języku natywnym.
 • Lektor mający takie samo pochodzenie jak jego uczniowie, łatwiej dostrzeże i zrozumie ich potrzeby, co może usprawnić naukę osobom, którym przychodzi ona nieco trudniej.

Opcja II. Lektor nativo:

 • Nie masz wyjścia – musisz tak wykombinować, by zapytać po hiszpańsku, a to czasami jest najlepsza droga do nauki języka.
 • Nativo ma wiedzę na temat języka i jego niuansów, której polski lektor, nawet mieszkający kilka lat w Hiszpanii, może nie mieć.
 • Obecność lektora nativo pozwoli stworzyć naturalne sytuacje komunikacyjne, które możesz napotkać, będąc w Hiszpanii. Może być Ci łatwiej przełamać się do rozmowy z rodowitym Hiszpanem poza salą zajęciową.

Tutaj także można rozpatrywać wady jednego i drugiego rozwiązania, ale po co? Nauka języka hiszpańskiego to korzyść sama w sobie – niezależnie od tego, jaką formę tej nauki wybierzesz. Bez Twojego zapału i zaangażowania nic się nie wydarzy! Academia Girasol zapewnia kompleksowe kursy językowe nawet dla najbardziej wymagających. Wystarczy zatem motywację i pasję przekuć w działanie, czyli… rozpocząć usianą słonecznikami drogę do sprawnego posługiwania się językiem hiszpańskim. ¡Mucha suerte, amigo!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować!

Zostaw Komentarz