z Brak komentarzy

Być czy nie być? Czasownik SER

Jednym z najtrudniejszych tematów w języku hiszpańskim jest, bez wątpienia, czasownik BYĆ. Naszym zdaniem, to bardzo trafiona metafora tego, że bycie nie jest takie łatwe i często musimy się naprawdę zastanowić nad tym, jak chcemy żyć. Najczęściej chcemy żyć bez żadnych problemów, więc zaczynamy dzisiaj cykl wpisów na naszym słonecznikowym blogu, w którym będziemy tłumaczyć Wam skomplikowane zagadnienia gramatyczne. Gwarantujemy, że wszystkie wątpliwości znikną a dzisiaj rozprawimy się z czasownikiem SER.

Czasownik ser

Rozprawiamy się z czasownikiem ser

Czy nasze BYĆ to zawsze będzie hiszpańskie SER?

Gdy wpiszemy do słownika słowo BYĆ, najprawdopodobniej pojawią się nam aż trzy tłumaczenia: SER, ESTAR i HABER. Co to oznacza? W języku hiszpańskim mamy trzy czasowniki, które na język polski możemy przetłumaczyć, mniej więcej, jak BYĆ. Każdy z nich ma swoje użycia i nie ma możliwości ich zamiany. Mówi się, że taka sytuacja to spadek po łacinie, z której zresztą hiszpański się wywodzi. To właśnie w łacinie możemy zauważyć kilka czasowników wyrażających naszą sytuację, stan lub po prostu pozycję, w której się znajdujemy.

SER, czyli nasza ESENCJA

Najczęściej tłumaczy się, że czasownik być SER używany jest do omawiania stałych rzeczy, to znaczy takich, których nie możemy łatwo zmienić. Prawda, ale gdy zaczynamy zastanawiać się nad lokalizacją jakiegoś miejsca, możemy wysnuć wniosek, że trudno przenieść stuletni budynek, więc jest to coś stałego. No nie, niestety to tak nie działa, bo do wyrażania lokalizacji używamy już innego hiszpańskiego czasownika być ESTAR. U nas sprawdza się inne wyjaśnienie. Czasownik SER służy do identyfikacji osób czy przedmiotów, opisania ich esencji, czyli najważniejszych danych. Co więcej, w słowie ESencja pojawia się odmiana czasownika SER (on, ona, pan/i jest = él, ella, usted = es). Spójrzcie na te przykłady:

Czasownik ser
Kliknij w obrazek, aby pobrać grafikę

Jak teraz to wszystko zapamiętać? Warto utworzyć jakieś skojarzenie, które ułatwi nam nie tylko powiązanie znaczenia czasownika SER, ale również jego podstawowe użycia. Nasza propozycja jest taka, żebyśmy napisali zdania o… serze. Może być żółty, może być biały, może być to nawet oscypek, ale chodzi o to, żebyśmy w efektywny sposób wykorzystali fakt, że w języku polskim również istnieje słowo SER. Stworzyliśmy więc serową postać i napisaliśmy o niej kilka zdań. Być może teraz zapamiętacie szybciej takie przykłady? 🙂

Czasownik ser
Kliknij w obrazek, aby pobrać grafikę

ODMIANA

Czasownik SER w prawie wszystkich czasach jest nieregularny, więc oznacza to, że musimy nauczyć się jego odmiany na pamięć, bo nie wynika z żadnej reguły. Poniżej zostawiam ściągi z odmianą w czasie teraźniejszym, przeszłym oraz przyszłym w trybie oznajmującym. Przy każdej odmianie wskazaliśmy poziom, dla którego obowiązuje, więc wybierzcie najważniejsze informacje i spróbujcie je zapamiętać poprzez, na przykład, napisanie przykładowych zdań.

Czasownik ser
Kliknij w obrazek, aby pobrać grafikę

Oczywiście to nie wszystkie odmiany, ponieważ brakuje nam jeszcze trybu rozkazującego, warunkowego czy łączącego, ale na sam początek zdecydowanie wystarczy. Sprawdźcie swoją wiedzę w zadaniach, które zamieszczamy poniżej. ¡Mucha suerte! ¡Powodzenia! 🍀

Zadanie nr 1
Zadanie nr 2
Zadanie nr 3
Zadanie nr 4
Zadanie nr 5

Artykuły, które mogą Cię zainteresować!

Zostaw Komentarz