z Brak komentarzy

Być czy nie być? Czasownik ESTAR

Jeśli czytaliście nasz poprzedni wpis, to wiecie, że w języku hiszpańskim znajdziemy aż trzy czasowniki, które możemy przetłumaczyć na polskie BYĆ. Rozprawiliśmy się już z SER, więc możemy przejść do jego przyrodniego brata, czyli ESTAR.

Formularz zgłoszeniowy

Rozprawiamy się z czasownikiem estar

ESTAR, przyrodni brat czasownika SER

Zawsze staramy się znaleźć jakieś zabawne skojarzenia na efektywną naukę i co wymyśliliśmy tutaj? Porównanie ESTAR i SER do przyrodnich braci. Dlaczego? Są oni do siebie podobni (mają przecież jednego wspólnego rodzica), ale przy dłuższej obserwacji okazuje się, że różni ich naprawdę wiele. W tym przypadku oba czasowniki oznaczają nasze polskie BYĆ, ale ESTAR przyjmie również do swoich znaczeń ZNAJDOWAĆ SIĘ czy CZUĆ SIĘ.

Spójrzcie na te przykłady:

Czasownik estar
Kliknij w obrazek, aby pobrać grafikę

Najlepiej zapamiętać, że ESTAR mówi o STANACH, bo to właśnie nim opisujemy takie sytuacje jak choroby, samopoczucie i po prostu coś, co tymczasowe, przejściowe.

Spójrzcie na przykład z oknem:

Czasownik estar
Kliknij w obrazek, aby pobrać grafikę

W tym przypadku mówimy o czynności otwierania (ABRIR) i zamykania (CERRAR), więc czasownik ESTAR wyraża rezultat tej czynności (otwarte/zamknięte). W użyciach z pierwszej grafiki mieliśmy zdanie ESTAMOS SENTADOS (siedzimy), które działa w bardzo podobny sposób. Gdy przetłumaczymy je na język polski, wyjdzie nam “jesteśmy posiedzeni”. Dlaczego? Sam czasownik SENTAR(SE) to siadać, więc po hiszpańsku powiemy, że “jesteśmy posiedzeni”, bo to efekt czynności siadania. Ciekawe, prawda?

Warto też wspomnieć, że czasownik ESTAR wykorzystamy również do mówienia o tym, co robimy w tej chwili (bądź w tamtej chwili, jeśli odnosimy się do przeszłości). W tym przypadku ESTAR jest czasownikiem pomocniczym i łączy się z GERUNDIO (imiesłowem przymiotnikowym). O tej konstrukcji opowiemy w innym poście, ale na pewno znacie już kilka form GERUNDIO chociażby z piosenki Bailando Enrique Iglesiasa. Jeśli chcecie powiedzieć, że teraz tańczycie, odmieniacie czasownik ESTAR do osoby ja (yo) w czasie teraźniejszym i dokładacie formę bailando. Estoy bailando = Tańczę (teraz).

ODMIANA

Czasownik ESTAR jest czasami nieregularny i nie zawsze są to przyjemne dla oka formy, więc koniecznie zapiszcie sobie ściągę z odmianą w czasie teraźniejszym, przeszłym oraz przyszłym w trybie oznajmującym.

Czasownik estar
Kliknij w obrazek, aby pobrać grafikę

Przypominamy, że to nie są wszystkie odmiany, ale na ten moment nasza ściąga powinna Wam wystarczyć. Sprawdźcie się teraz w zadaniach, które zostawiamy niżej. ¡A estudiar! ¡Do nauki! 📚

Zadanie nr 1
Zadanie nr 2
Zadanie nr 3
Zadanie nr 4
Zadanie nr 5

Artykuły, które mogą Cię zainteresować!

Zostaw Komentarz